Dzisiaj tj 08-06-2026 o godz. 17:00 odbyło się arcyciekawe spotkanie z Liderem Polskiej mniejszości w Białorusi.
Chętnych spotkać się i wysłuchać A. Poczobuta było tak wielu, że zabrakło miejsc i wiele osób stało. Dla mnie zaskoczeniem było przybycie dużej liczby kobiet- około jednej trzeciej uczestników. Przybyli powitali naszego gościa na stojąco z dużą owacją.
Spotkanie otworzył Prezydent Pracodawców Pomorza Z. Canowiecki przedstawiając głównego gościa – Andrzeja Poczobuta. Przypominał jego pracę dla Polaków, obronę kultury polskiej i przejście przez cierpienia drogi więziennej i w karnych obozach.
Następnie spotkanie poprowadził Przewodniczący Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego prof. dr hab. inż. JANUSZ RACHOŃ.
Przez ponad godzinę odpowiadając na ciekawe i bardzo precyzyjne w hierarchii działań ustawione pytania A. Poczobut przedstawił swoją drogę walki o miejsce i rozwój polskiej mniejszości w Białorusi. Przedstawiał nie tylko fakty, postawę Polaków, ale także kontekst polityczny, społeczny i kulturalny, oraz wpływ i postawy Kościoła Katolickiego. Omówił często mało znane fakty i znaczenie w stosunków międzynarodowych, Unii Europejskiej ale i także wpływ dyplomacji Stanów Zjednoczonej Ameryki na reakcje władz Białoruskich wobec innych mniejszości narodowych, a nie tylko Polaków.
Na koniec uczestnicy spotkania zadali wiele pytań i przedstawili swoich opinii, często wspominając indywidualne korzenie i zaskakujące powiązania z Polonią Białoruską.
Mój osobisty stosunek do Mniejszości Polskiej w Białorusi okazałem przekazując A. Poczobutowi książkę pt ,,…KTO PEŁNI WOLĘ BOŻĄ…” o księdzu Tadeuszu Karolak – długi wywiad o jego drodze kapłańskiej napisanej przez Piotra Waśia.
To śp. ksiądz, który był moim bratem ciotecznym i miałem z nim bardzo przyjacielskie stosunki. Był proboszczem w Diecezji Warszawskiej w parafiach Józefów, Sochaczew, Ząbki, Wszystkich Świętych w Warszawie. Najdłużej bo ponad 20 lat w Ząbkach. U niego pierwsze kroki w kapłaństwie stawiał śp. ksiądz Jerzy Popiełuszko. W czasie I i II pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II był z polecenia koordynatora organizacji pielgrzymek Biskupa Władysława Miziołka został szefem Kościelnej Służby Porządkowej. Na jej podstawie stworzył ruch Totus Tuus, charakteryzujący się furażerkami. Pamiętamy tamte czasy. Po przejściu na emeryturę już nie wiem z jakiej okazji, czy przyczyny poznał stan polskiego kościoła na Białorusi. Poprosił o przeniesienie jego na jakąś tam parafię, aby mógł znowu budować Kościół Boży Polski. Wybrał parafię w Hermanowiczach i praktycznie budował ja od nowa. Sam też uczył się języka białoruskiego, bo dzieci już nawet nie umiały mówić po polsku, a przez to i nie mógł prowadzić czynności kapłańskich. Pracował tam od 2002 do 2010r. Potem musiał zrezygnować ze względu na bardzo pogarszający się stan zdrowia i wrócił do ukochanej parafii w Ząbkach. Władze miasta uczyniły jego honorowym obywatelem i przydzielili małe mieszkanko. W nim zakończył swoje kapłańskie posłanie i stanął przed Najwyższym.
Pan Andrzej Poczobut bardzo się wzruszył tą książkę i podkreślił wagę i znaczenie kościoła katolickiego dla Polaków na Białorusi.
Te popołudnie i ogromna dawka emocji jaka przekazywał nam A. Poczobut, często zaskakując porównaniami, zwracając na aspekty oczywiste, ale dla nas tutaj w wolnej Polsce są niezważalne. Ten praktycznie wieczór na długo zostanie w moje pamięci.



