W czasie moich prac jako doradcy organizacyjnego spotkałem się z różnym podejściem i rozumieniem pojęcia roli menedżera w firmie. Obojętnie, czy tą rolę pełnił właściciel, czy członkowie zarządu firm.
Ten stan świadomości osób kierujących firmami powoduje, iż na początek przedstawiam przyjęte określenia w systemach zarządzania organizacjami, istotne dla tej ważnej funkcji menedżera podczas realizacji zadań statutowych firm.
Zacznijmy od podstawowych definicji.
Od słownika:
Menedżer (kierownik) to osoba, która jest odpowiedzialna za funkcjonowanie danej struktury organizacyjnej, tj. za realizację jej celów. …
BENDKOWSKI, J. BENDKOWSKI
Menedżer to osoba trudniąca się zawodowo zarządzaniem firmą lub jej częścią przy wykorzystaniu wiedzy fachowej, metod i technik zarządzania.
BOHDZIEWICZ
Określeniem „menedżer” można określić każdą osobę, która podejmuje strategiczne decyzje, lecz najczęściej używa się ten wyraz dla określenia osoby, która jest zatrudniona w różnych przedsiębiorstwach lub organizacjach i realizuje lub uczestniczy w procesie zarządzania. Menedżerowie jako przedstawiciele kadry zarządzającej cechują się poczuciem odpowiedzialności, strategicznego myślenia i przewidywania.
Menedżerów określa się według szczebli:
- najwyższego szczebla (np. prezydent, prezes)
- średniego szczebla (np. kierownik działu)
- pierwszej linii (ang. front line manager) (np. brygadzista).
Ten najniższy stopień jest najmniej docenianym szczeblem w zarządzaniu organizacją.
Menedżerów można także podzielić według obszarów zarządzania np. menedżerowie finansów, zasobów ludzkich, administracji i public relations itd..
Oprócz perspektywy mikro, czyli perspektywy organizacyjnej, analizuje się miejsce i rolę menedżerów w nowoczesnych społeczeństwach w perspektywie makro. Menedżerowie uznawani są wówczas za klasę społeczną.
Klasa menedżerów jest zróżnicowana i dzieli się na mniejsze klasy zwane mikroklasami. Są one wydzielane na podstawie miejsca w społecznym podziale pracy i podziale ekonomicznej własności.